A terhességi diabétesz napjainkban

terhességi-diabétesz_pic1

Mit jelent a terhességi diabétesz?

A terhesség sok nő számára a legnagyobb elképzelhető csoda, magában is már egy ajándék. Ilyenkor egy új élet teremtődik és mindez az anyában fejlődik ki. S noha a szülés egy fájdalmas folyamat, a végén a kisded boldogságot hoz az anya és a család számára. Nagyon fontos odafigyelni arra, hogy terhesség alatt is már megfelelően gondozzuk a születendő gyermeket, továbbá saját magunkat is a saját, illetve a baba egészsége érdekében, hiszen a terhesség amellett, hogy egy csodás folyamat, sok nehézséggel is jár. Továbbá a terhességnek is megvannak a maga veszélyei. Például az egyik ilyen, a terhességi diabétesz, mely sok nőt végig kísért már a terhesség alatt.  

A terhességi diabétesz kialakulása

A terhesség ideje alatt a magasodó vércukorszint miatt a születendő gyermek inzulintermelése emelkedni kezd. A világra jövetelt követőn jelentősen csökkenni fog a csecsemő vércukorszintje, mivel a vércukor utánpótlás lassacskán megszűnik, de az újszülött inzulintermelése továbbra is magasodni fog.

terhességi-diabétesz_pic2

Tehát, ez alapján az agyi károsodás beszélye is fennáll, valamint az alacsony vércukorszint miatt a babáknál létrejöhet remegés, illetve visszatérő rosszullét is felléphet. Továbbá légzési elégtelenség előfordulhat, mivel a magas inzulinszint gátolja az úgynevezett surfactant termelését ( ami a tüdő léghólyagok belső felszínét nedvesítő anyag ), ami a tüdő rendes működésében játszik elengedhetetlen szerepet. 

A terhességi diabétesz kialakulását sok dolog elő tudja idézni. Általában 35 éves kor felett gyakoriban jelentkezik a nőknél terhesség ideje alatt a diabétesz, illetve amennyiben a családon belül korábban már előfordult a cukorbetegség, örökölhető hajlamként jelentkezhet a kismamánál a probléma. Ha már a terhességét már megelőzően is magas vércukor értéket mértek az édesanyánál, nagyobb valószínűséggel lesz érintett terhességi diabéteszben az édesanya. Abban az esetben, ha korábban már diagnosztizáltak inzulinrezisztenciát, szintén jelentkezhet a terhességi diabétesz. A túlsúly önmagában is veszélyes, illetve a nem megfelelő táplálkozás komoly szövődményekkel is járhat, így aztán ha a kismama túlsúlyos, a terhességi diabétesz kialakulása valószínűbb, mintha a kismama nem lenne túlsúlyos. Sokadik várandósság esetén szintén fenn állhat annak a veszélye, hogy terhességi diabéteszben fog szenvedni a kismama, továbbá amennyiben az előző terhességnél a baba nagy súllyal (4000 gramm felett) született, szintén előfordulhat a terhességi diabétesz a kismamánál. Az ikerterhesség továbbá szintén nagyobb rizikófaktort jelenthet a kismama számára.

A terhességi diabétesz jelentkezése

Azok a személyek, akiknél már előzőleg is mértek magasabb vércukorértéket, netán PCOS-t vagy inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak, esetleg édesanyjuk is terhességi cukorbeteg volt, azok a magasabb rizikócsoportba tartoznak.
Ilyen eseteknél azonnal, már a terhesség megállapításakor érdemes jelezni a nőgyógyász szakorvosok és háziorvosnak is, hogy fokozott figyelmet igényel az édesanya a terhessége során, ugyanis fennállhat a terhességi diabétesz veszélye.
 Ilyenkor nem elegendő a 24-28. héten a terheléses glükóztolerancia-vizsgálat, sőt ajánlott már a terhesség korai szakaszában felkeresni egy cukorbetegségben és terhességi diabétesz esetében jártas orvost

terhességi-diabétesz_pic3

A terhességi diabétesz veszélyei

Habár a terhességi diabétesz fájdalommal ugyan nem jár, viszont veszélyes lehet a mamára és születendő gyermekre is egyaránt. A diabétesz hatására a kismama vérnyomása és terhesség alatti súlygyarapodása is sokkal magasabbra emelkedhet a megszokottnál. A terhességi diabétesz kialakulása esetén, mindemellett fokozott a vetélés és a koraszülés kockázata is. Továbbá szövődménye lehet a babáknál a magas születési súly, de nemcsak a gyermek súlya okozhat problémát, hanem a belső szerveinek megnagyobbodása is, ami a későbbiekben komoly betegségeket idézhet elő, például cukorbetegséget vagy túlsúlyra való hajlamot. 

A terhességi diabétesz elkerülése lehetséges abban az esetben, ha a kismama az egészséges életmódra törekedik már a terhességet megelőzően is. Ebbe beletartozik a megfelelő étkezés és testmozgás, mellette pedig a testsúly kordában tartása is.  A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás, mely tartalmaz sok zöldséget, gyümölcsöt, szintén nagyon fontos. A megfelelő testsúlymegtartásával, a kiegyensúlyozott táplálkozás betartásával, a terhesség ideje alatt a súly megfelelő gyarapodással, illetve rendszeres testmozgással, amennyiben nem áll fent valamilyen probléma a tevékenység kapcsán, a terhességi diabétesz kialakulásának esélye csökkenthető.
Amennyiben mégis fennáll a terhességi diabétesz veszélye a kismamánál, akkor a vércukorszint ellenőrzése nagyon fontos, továbbá a dietetikus segítségével létrehozott speciális „mennyiség diéta” betartása is. Ez segíthet a cukor értéket a megfelelő helyzetében tartani, ami elengedhetetlen a kismama számára.
Szülés után a legtöbb esetben a terhességi diabétesz diétáját még 6 hétig kell tartani továbbra is, majd ezt követően egyéb vizsgálatok döntik el azt, mi a kismama számára a következő teendő.

Megosztod? Köszönjük 🙂Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin