Fagyasztóláda vagy fagyasztószekrény legyen?

fagyasztóláda1_3

Hogyan válasszunk megfelelő fagyasztóládát?

A fagyasztóláda kiválasztása nem egyszerű feladat, és számos szempontot meg kell fontolnia az embernek vele kapcsolatban, viszont egyértelműen nem is lehetetlen a döntés, csak alaposan át kell azt gondolni. Ez a cikk most azért íródott, hogy megsegítse azokat, akik még vergődnek a döntés során, és egy kis lökésre lenne szükségük. A nehéz feladat így válik könnyű döntéssé. 

A fagyasztó kiválasztásának lépései

Egyáltalán azt is el kell döntenie az embernek, hogy fagyasztóláda mellett voksoljon, vagy inkább fagyasztószekrénye legyen. Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. Általában a kinézett hely nagyságától függ, hogy több fakkot szeretnénk-e vagy hogy éppen milyen fogyasztást és mekkora űrmértéket szeretnénk. Ez általában elég egyértelmű döntés attól függően, hogy ki mit tárol igazából a fagyasztójában.

fagyasztóláda1_2

A fagyasztók és fagyasztóládák világában fejlődés ment végbe. A legújabb készülékek több tárolási lehetőséget kínálnak, és kevesebb energiát fogyasztanak, mint a korábbi modellek. Vásárlás előtt olvasson cikkeket a témában, és válassza ki az igényeinek leginkább megfelelő fagyasztót, hiszen ma már a bőség zavarában nem egyszerű a kérdés.

A fagyasztóláda valószínűleg a legrégebbi használatban lévő fagyasztótípus, ha a nagyszüleinknél járunk, biztosan ilyen modelleket fogunk találni, viszont az nem jelenti azt, hogy a kialakítás nem lenne most is éppen olyan időszerű. A ládák felül nyitottak, így könnyen meg lehet őket tölteni, és rengeteg helyet biztosítanak. Természetesen több a hajlítás és a rakodás, így érdemes az azonos típusú élelmiszereket egymásra helyezni. Mivel nincsenek polcok vagy dobozok, 20%-kal több tartalmat tud az ember pakolni, mint az azonos kapacitású fagyasztók esetében, és könnyedén elférnek benne nagyobb ételek is, egyben hagyott állati testrészek.

Előnyük továbbá, hogy a magas szintű szigetelésnek köszönhetően alacsony az energiafogyasztásuk. Még áramszünet esetén is tovább tartják fagyasztott állapotban az ételt, mint más típusok, akár 50 órán át is frissek maradhatnak az élelmiszerek, és így nem kell kidobni egyetlen ételt sem egy áramszünet miatt, ameddig megjön az emberhez a szerelő.

A fagyasztóláda ellenében – a szekrényes megoldás

A fagyasztók klasszikus hűtőszekrényeknek megfelelően vannak kialakítva, oldalajtókkal. Könnyen lehet bennük elhelyezni kategorizálva az élelmiszereket, és átlátszóak is még. 

A fagyasztóládák magasabbak, mint amilyen szélesek, és kisebb helyen elférnek, így nem foglalnak sok helyet, így ha nincs sok hely otthon, a fagyasztóládák jó választásnak bizonyulnak, viszont persze a fakkok egész sok helyet foglalnak el, és nagyobb élelmiszereket vagy csomagokat csak nehezen lehet bennük eltárolni, ezért aki vadászik-halászik vagy nagyobb mennyiségben tenne el a kertben termett finomságokat, annak inkább a fagyasztóláda jelenti a megfelelő döntést.

A megfelelő fagyasztóláda kiválasztása

Ezt a kérdést nehéz persze megválaszolni, mivel a lefagyasztandó élelmiszerek mennyisége és minősége változó. Ha kertje van, vagy haszonállatokat tart, akkor mindenképpen nagy kapacitású fagyasztóra lesz szüksége, mivel sok helyre lesz szüksége a fagyasztóban, például disznóvágás vagy gyümölcsszedés után. Ne feledje azonban, hogy a légfagyasztás drága lehet, ezért a légfagyasztás elkerülése érdekében válasszon teljes kapacitású fagyasztót.

Gondolja át azt is, hogy hol szeretné elhelyezni a készüléket, és centiméterre pontosan mérje le, hogy biztosan beférjen.Fontos tényező a telepítési hely kiválasztása is. 

Ha a fagyasztót fűtetlen helyen, például garázsban kívánja elhelyezni, győződjön meg arról, hogy a helyiség nem melegebb vagy hidegebb a gyártó által megadott üzemi hőmérséklettartománynál. Minden fagyasztónak van egy éghajlati osztálya, amely azt a hőmérsékleti tartományt jelzi, amelyen belül gazdaságosan és biztonságosan működhet. Az éghajlati osztályt egy betű jelzi.

Emellett győződjünk meg az energiaosztályról is természetesen. Ez azért fontos, mert a fagyasztóláda egész nap bekapcsolva van, tehát kifejezetten fontos, hogy minél kevesebb áramot fogyasszon. 

Szerencsére az energiacímkék remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy ellenőrizze a készülékek energiafogyasztását. Viszonylag könnyen össze lehet hasonlítani a polcon lévő összes készülék címkéjét, így az energiacímkével ellátott készülék kiválasztása már nem jelenthet problémát.

Ezek így néznek ki, a fontosabb részek kiemelésével:

I. A gyártó neve vagy márkaneve.

II. A készülék azonosító jele.

III. A készülék energiahatékonysági osztálya (a címke példája a B gazdasági osztályba tartozó készülékekre vonatkozik).

V. éves energiafogyasztás (24 órás energiafogyasztás szorozva 365-tel).

VI. a fagyasztott élelmiszerek tárolására vagy friss élelmiszerek fagyasztására szolgáló teljes nettó térfogat (ez a kifejezés nem csak a fagyasztókra vonatkozik).

IX. a gép zajkibocsátása.

A címkén tehát kötelezően fel kell tüntetni az energiafogyasztási osztályt A-tól G-ig, ahol az „A+++” jelöli a leghatékonyabb berendezést.

Emiatt olyan fontos lépés a címkék alapos átnézése.

fagyasztóláda1_1

A fagyasztóláda zajszintje

Szeretnék néhány szót szólni a zajszintekről is, mivel az energiacímkék dB-ben (decibelben) megadott értékeket tartalmaznak. A beszélgetések átlaga 60 dB. Attól függően, hogy hol található a berendezés, ez alapján lehet meghatározni a zajszintet.

Megosztod? Köszönjük 🙂Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin