Az allergia tüneteiről röviden

allergia tünetei1_2

Mit érdemes tudni az allergia tüneteivel kapcsolatban?

Az allergia tünetei sokak számára ismerősek lehetnek, mivel egyre többen szenvednek az ettől a problémától, és a legkülönbözőbb okokból. Az allergia egy olyan állapot, amely akkor következik be, amikor az immunrendszer túlzottan reagál bizonyos anyagokra, mint például a pollen, az élelmiszerek, a por, a hisztamin vagy az állati szőrök. Az allergia tünetei lehetnek enyhék, de akár súlyosak is, és befolyásolhatják az életminőséget. Ezért mindenképpen érdemes beszélni róla egy kicsit részletesebben is.

allergia tünetei1_1

Legfontosabb információk az allergia tüneteiről

Az allergia tünetei változóak lehetnek az egyén és az allergén típusa alapján. Az orrdugulás, az orrfolyás, az égő érzés az orrban, az orrviszketés és a tüsszögés az egyik leggyakoribb allergia tünetei. Az allergia okozhatja az orrüreg és a szemek irritációját is, ami súlyos kellemetlenséget okozhat. Nehéz felismerni is, hiszen általában a nátha ugyanezekkel a tünetekkel jár, viszont szerencsére általában nem náthás korszakban szokott jelentkezni, innen lehet gyanús, hogy más áll a háttérben.

Az allergia tünetei azonban nem csak a légzőszervekre korlátozódnak. Sokan tapasztalják a bőrön, az emésztőrendszeren és az ízületeken is a tüneteket. Az ekcéma, a kiütések és a viszketés a leggyakoribb bőrtünetek, míg a hasi fájdalom, a hányinger és a hasmenés az emésztőrendszeri tünetek közé tartoznak. Az allergia okozhat izom- és ízületi fájdalmakat is, ami nagyon kellemetlen lehet. Ezeket a jeleket is könnyen össze tudjuk téveszteni más betegségekkel, ezért általában még egy hosszas út is várja az embert a diagnózis felállítása előtt. Az allergia tünetei jelentősen befolyásolhatják az életminőséget és a mindennapi tevékenységeket. A tünetek akár napokig is tarthatnak, és szükség lehet az allergiás reakciók kezelésére az egészségügyi problémák elkerülése érdekében.

Az allergia tünetei és a diagnózis felállítása

Az allergia diagnosztizálása nem mindig egyszerű folyamat, hiszen az allergiás reakciók tünetei hasonlóak lehetnek más egészségügyi problémák jeleihez is. Azonban az allergia diagnózisa fontos ahhoz, hogy a beteg megfelelő kezelést kapjon, és elkerülje az allergén anyagokkal való további érintkezést. 

De nézzük is meg, hogy az allergia tüneteitől hogyan jutunk el a konkrét kezelésig. Elsősorban persze az a fontos, hogy egyáltalán gondoljunk az allergia lehetőségére, és ne csak náthának, ekcémának vagy hasonlónak gondoljuk a tüneteket. Ez persze sajnos legtöbbször csak néhány hét gyógyszeres kezelés után merül fel az emberben, azonban amikor már felmerült a probléma, akkor érdemes lehet rögtön bejelentkezni egy allergiavizsgálatra. 

Ezt legegyszerűbben úgy tudjuk megtenni, hogy saját kézbe vesszük az ügyet, és elmegyünk egy magánklinikára, ahol beutaló nélkül is el tudunk végeztetni számos allergiatesztet. Ehhez tudom ajánlani a SYNLAB klinikát, mert a szóban forgó tesztelési rendszerük igen széleskörű, ezáltal mindenképpen megéri elsősorban itt megnézni, hogy van-e számunkra alkalmas lehetőség. Ha igen, akkor láthatjuk, hogy több csomag közül is választhatunk, hiszen sokszor nem jár egyedül egy allergia, hanem másik érzékenységekkel együtt jelenik meg, ezért ezekre is érdemes lesz odafigyelni, és legalább egy tesztet elvégeztetni. Másrészt, a SYNLAB kínálatában található az online időpontfoglaló rendszer is, amely megkönnyítheti az időbeosztásunkat is. Egy ilyen kis egyszerű vizsgálatért, így nem szükséges kivenni egy szabadnapot a munkából, ha nem szeretnénk. 

allergia tünetei1_3

Az allergia tüneteitől a kezelésig 

Ha már ott vagyunk személyesen a klinikán, az első lépés a beteg alapos kikérdezése. Az orvos megkérdezi a betegtől, hogy milyen tünetei vannak, mikor jelentkeznek, és milyen körülmények között súlyosbodnak. Az orvos megkérdezi az életmódról, az étkezési szokásokról, az életkörülményekről és az allergiás reakciók családi előfordulásáról is.

Ezután az orvos általában bőrteszteket végez. A bőrteszt során a bőrbe injektálnak apró mennyiségű allergén anyagot, majd a bőrreakciót megfigyelik. Ha a bőr pirosodik és duzzanat alakul ki a teszt helyén, akkor az azt jelzi, hogy az illető allergiás a vizsgált anyagra. A bőrtesztet általában az allergia diagnosztizálásának első lépéseként végzik, és nagyon hatékony a pollen, állati szőr, penészgomba és élelmiszer-allergia diagnosztizálásában. Ha az allergia tünetei azt megkívánják, vagy diagnózisa továbbra sem egyértelmű, akkor vérvizsgálatokat is elvégezhetnek. A vérvizsgálatok célja az allergiás antitestek kimutatása, amelyek jelen vannak az allergiás reakció során. A vérvizsgálatokat általában az élelmiszer- és gyógyszer-allergia diagnosztizálásában használják. Többnyire a SYNLAB klinika is ezt a módszert preferálja egyébként.

Ha pedig megszületett a diagnózis, akkor már csak a kezelés van hátra. Ez különböző módon jöhet létre. Általában az allergén elkerülése, gyógyszeres kezelés, hormonterápia, orrcseppek használata lehet segítségünkre. Nehéz azonban egy általános választ adni a kezelésre, hiszen az minden allergia esetében eltérő lehet.

Megosztod? Köszönjük 🙂Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin